Pisarniški stoli morajo biti hrbtenici prijazni


pisarniški stoli

Ali tudi vi večino svojega delovnega časa presedite? So se zaradi tega že začele pojavljati kakšne zdravstvene težave? Pisarniški stoli morajo biti uporabniku prijazni, kar pomeni, da mu morajo nuditi kar največ opore za hrbtenico, hkrati pa morajo biti udobni in funkcionalni – verjetno si nihče ne želi po več ur sedeti na trdem in neudobnem stolu.

Ni vseeno, kakšne stole imate v pisarni

Če ste zaposleni na delovnem mestu, kjer se večino dela opravi sede – npr. v odvetniški pisarni, direktor nekega podjetja, nenazadnje tudi zdravniki in zobozdravniki in še kdo – potem bi morali poskrbeti, da boste sedeli na stolih, ki bodo prijazni vašemu zdravju. Čeprav marsikdo misli, da je povsem vseeno na kakšnem stolu nekdo sedi, to nikakor ne drži. Za nekaj minut ali kakšno urico bi morda že zdržali in sedeli na običajnem stolu, po možnosti lesenem, a če bi morali vsak dan po osem ur sedeti na takem stolu, bi verjetno kmalu pustili službo. Hvala bogu danes na trgu obstaja nešteto različnih stolov, ki so prilagojeni svoji funkciji. Tako denimo poznamo kuhinjske in barske stole, stole za v čakalnico, direktorske stole, ergonomsko oblikovane stole in še bi lahko naštevali. Besedna zveza pisarniški stoli pod sabo razkriva množico različnih stolov, saj tudi pisarne, v katerih svoj poklic opravljajo ljudje, niso povsem enake. »Pisarna« zdravnika ali zobozdravnika je nekaj povsem drugega kot pa direktorjeva pisarna. Ne glede na to, kje ste zaposleni, bi morali izbiri stola, na katerem boste presedeli svoj delavnik, nameniti veliko pozornosti. Najbolj optimalno bi bilo, da bi izbrali pisarniške stole, ki skrbijo za zdravo hrbtenico. Omenjeni stoli vam nudijo dva načina sedenja. Prva je t. i. aktivno sedenje, kar pomeni, da sedite na sredini sedala, pri čemer so vaše mišice aktivne – v prvih dneh uporabe takih stolov lahko občutite »muskelfiber«, saj bodo vaše mišice po več letih sedenja končno postale aktivne. Drugo sedenje pa je, ko se prestavite proti zadnjemu delu sedeža in se naslonite na naslonjalo za hrbet. Na ta način razbremenite mišice, a telo še vedno ostane aktivno, saj morate ohranjati ravnotežje na gibljivem sedalu. Ti stoli so zelo primerni in priporočljivi za vse, ki presedite več kot dve uri na dan, saj boste z njihovo pomočjo preprečili marsikatero poškodbo in bolečino, do katerih lahko hitro pride, če preveč sedimo.

pisarniški stoli
Pisarniški stol izberite glede na svoje potrebe.

Kako do pravega stola zase?

Izbira stola je lahko zahtevna naloga, a če upoštevate nekaj nasvetov, bo omenjeno opravilo takoj lažje. Kot že rečeno, so pisarniški stoli različnih oblik in velikosti, narejeni so tudi iz različnih materialov. Stol izberite glede na svoje preference, nikakor pa ne smete pozabiti na namembnost stola – bo stol v pisarni, otroški/mladinski sobi, v ordinaciji itd. Seveda na izbiro pisarniškega stola vpliva tudi cena, a ta ne bi smela biti glavni dejavnik, na podlagi katerega bi izbrali svoj stol.

Pisarniški stoli morajo biti kar se da udobni, funkcionalni, hkrati pa našemu zdravju prijazni. Stoli, ki podpirajo zdravje hrbtenice so zelo priporočljivi za vse, ki veliko sedite, saj omogočajo aktivnost mišic. Vsekakor bi morali izbir pisarniškega stola posvetiti veliko pozornosti, saj ni vseeno, na kakšnem stolu sedite celoten delavnik.

Nedavne objave