Izboljšanje zvočne izolacije starih in novih lesenih stropov


Zvočna izolacija stropa

Pri starejših in novih lesenih medetažnih konstrukcijah je pogost problem slabša zvočna izolacija stropa. Starejšim konstrukcijam so dodali težjo plast nasutja, da bi povečali maso in da se poveča zvočna izolacija stropa. V novih konstrukcijah pa se namesto tega pogosto uporablja cementni estrih, kar ni vedno optimalno za lesene konstrukcije in podaljšuje se čas gradnje zaradi sušenja estriha.

Pasti pri obnovi lesenih konstrukcij

Pri obnovi lesenih konstrukcij se pogosto pojavljajo napake, še posebej pri odstranjevanju dotrajanih plasti in neravnih površin. Nespecializirani izvajalci običajno odstranijo nasutje, ne da bi vedeli, kaj točno je njegova funkcija, in ga nadomestijo z izolacijskim materialom, kot je steklena volna nizke gostote. To lahko povzroči, da se močno zmanjša zvočna izolacija stropa, kar zahteva dodatne ukrepe, da bi bila zvočna izolacija stropa boljša.

Zvočna izolacija stropa

Nadomestilo za staro nasutje pri tlakih

Kadar tlaki še niso dokončno obdelani, je relativno enostavno odpraviti napake, čeprav ni ravno poceni. Material, ki ga uporabimo za nadomestilo starega nasutja, mora biti suh in čist, kar omejuje izbiro na sušen pesek ali mešanico drobljenih mineralnih materialov z nasipno težo med 400 in 700 kg/m3. Debelina nasutja se prilagodi prostoru in nosilnosti lesene konstrukcije, običajno pa se giblje med 5 in 15 cm.

Dodajanje obtežilnih materialov nad stropnike

Ko je med stropnike že nameščena druga izolacija in menjava ni več možna ali smotrna, se za povečanje mase lesene konstrukcije uporabljajo obtežilni materiali nad stropniki. Najpogostejša izbira so nasutja z ustrezno težo (>500 kg/m2), ki ne posedajo. Če izravnava tal ni potrebna, se lahko namesto nasutja uporabijo tudi obtežilne plošče. Pri manjših odstopanjih v ravnosti podlage se lahko kombinirajo obe rešitvi. Tudi če je bil za zapolnjevanje votlih prostorov med stropniki uporabljen kamena volna večje gostote (>50 kg/m3), je za zagotovitev učinkovite zvočne zaščite potrebna dodatna plast materiala z večjo težo.

Višji sloj za instalacije na lesenih konstrukcijah

Pri obnovi lesene konstrukcije se pogosto pojavi potreba po višjem sloju nad instalacijami, kot je na primer cevovod prezračevalnega sistema. V takih primerih se običajno uporabljajo plošče iz EPS-a, XPS-a ali penjenega betona. Te plošče pa niso vedno primerne za obložitev okoli cevi, zato se v debelih slojih pogosto uporablja vezano nasutje. To nasutje se strdi s minimalno količino dodane vode, kar omogoča, da je že po 24 urah primerno za nadaljnje delo z tlakom. Nasutja, ki se uporabljajo za zasipanje in poravnavanje nad instalacijami, so običajno nekoliko lažja (>400 kg/m3), saj se jih uporablja v debeljših plasteh.

Pri uporabi nasutij na lesenih konstrukcijah se izogibamo materialom, ki se posedajo ali zahtevajo komprimiranje za dosego potrebne tlačne trdnosti. Takšni materiali niso primerni zaradi možnosti poškodb ali deformacij konstrukcije. Pri izolaciji udarnega zvoka v leseni stropni konstrukciji se uporabljajo posebni izolacijski materiali, kot so mikrogranulirana guma, kamena volna visoke gostote, lesnovlaknene plošče in podobni materiali, ki so primerni za lahke konstrukcije.

Nedavne objave