Zobne vsadke ali implantate je v sredini prejšnjega stoletja izumil švedski kirurg Brånemark. Res je sicer, da implantati niso takoj prišli v redno uporabo, saj se je njihova redna uporaba v zobozdravstvu začela šele nekaj desetletij kasneje. Sprva sta se uporabljala dva načina vstavitve stomatoloških vsadkov. Tisti, ki so se vgradili v kost in tisti, ki so bili vstavljeni na vrh čeljusti pod tkivom dlesni. Tem vsadkom se strokovno reče subperiostalni implantati. Zaradi slabih rezultatov se praktično ne uporabljajo več. Vstavljanje implantatov z vstavitvijo v kost se je nato hitro razširilo po vsem svetu in tudi stopnja uspešne osteointegracije s kostjo je danes že zelo visoka. To pa je za vse, ki ste ostali brez svojega zoba odlična novica.
Številne raziskave potrjujejo doživljenjsko obstojnost zobnih implantatov. Zobni vsadki so narejeni iz biokompatibilnih kovin ali iz porcelana. Največkrat se uporabljajo implantati, ki so narejeni iz titana oziroma titanovih zmesi. Ta valjasto oblikovan vsadek, je zelo podoben zobni korenini. Na trgu obstajajo številni proizvajalci, ki imajo v svojih zbirkah različne oblike in dolžine implantatov. Lahko bi rekli, da se skoraj zagotovo za vsak primer najde ustrezen implantat. V Sloveniji je najbolj razširjen sistem Ankylos, ki sodi med najkakovostnejše zobne vsadke.
Danes zobni vsadki veljajo za standard oskrbe pri nadomeščanju manjkajočih zob, saj so iz prestola izpodrinili zobni mostiček. Prednosti zobnih vsadkov pred mostičkom je veliko. Najpomembnejša je zagotovo ta, da z implantatom ohranite občutek pravega zoba. Res pa je, da morate tudi za implantat dobro skrbeti in izvajati redno ustno higieno. Za dobro ustno higieno poskrbite tako, da si vsaj dvakrat na dan ščetkate zobe po dve minuti, poleg tega je obvezna tudi redna uporaba zobne nitke. V primeru implantata morate z zobno nitko še posebej natančno očistiti prostor pod zobom okrog implantata. Samo zdrava tkiva, ki obdajajo implantat, zagotavljajo dolgoletni obstoj vstavljenega vsadka.
Za nadomeščanje izgubljenih zob z implantati je na voljo več različnih metod. Najpogosteje se nadomesti posamezen izgubljen zob z enim implantatom. Implantati pa so učinkovita pomoč tudi v primeru večjega števila manjkajočih zob in tudi pri popolni brezzobosti. V tem primeru se vstavi večje število implantatov, na katere se pričvrsti zobna proteza. Te metode imenujemo tudi ALL on 4 in ALL on 6. Ker pa gre v teh primerih za vstavljanje večjega števila implantatov, s posebnimi metodami pričvrstitve proteze, je strošek lahko precej visok. Zato se je priporočljivo pred izbiro implantologa ali zobozdravnika posvetovati s strokovnjaki portala eZobozdravnik, ki vam bodo dali brezplačen nasvet in dobro priporočilo.