Vas zanima kam postaviti visoke grede in kako? Za visoke grede potrebujete minimalno površino vrta. Vse kar vas zanima na temo visoke grede lahko izveste na spletni strani www. ekopridelava.si/postavitev-visoke-grede.
Kaj pa sploh so visoke grede? Visoke grede niso nič drugega kot samo zemlja dvignjena od tal. Tako smo pri delu v bolj ravni drži, rastline pa imaj tudi boljše pogoje za rast. Z bolj gostim sejanjem, pa se zmanjša tudi možnost za razrast plevela. Ker visoke grede omogočajo dvignjenost zemlje od tal, je zemlja bolj zračna, če pa dodamo še humus na površino, je zemlja polna energije in rastline bodo rasle bolj kot kjer koli drugje na tleh, saj se korenine hitreje razrastejo in rastlina je bolj odporna na škodljivce.
Visoke grede ponavadi postavimo na površinah, kjer ponavadi rast rastlin ponavadi jni mogoča, torej na kamnitih in nerodovitnih tleh. Prav tako se poraba vode drastično zmanjša ob vrtnarjenju v visoki gredi. Prav tako lahko nastane težava, ko voda zastaja zaradi nepravilne postavitve visoke grede. Če ni pravilno postavljena, potem voda ne pronica v zemljo ob zalivanju, ampak ostaja nekje na površini, kar pa lahko povzroči gnitje korenin in s tem propad rastline. Če pa je greda posatvljena pravilno in primerno, pa bo ob zalivanju rastlina ohranila vse hranilne snovi v sebi in vam zagotovila obilen pridelek.
Postavitev grede izgleda tako, da je spodnja plast debela do 5 cm in je iz kamenja ali peska da preprečimo vdor škodljivcev. Nato sledo plast debela 15 – 20 cm in je sestavljena iz narezanih vejic in gozdnega listja, nato sledi 20cm debela plast slame za izolacijo, nato sledi vulkansko kamenje, potem dobro pognojimo vse skupaj in dodamo ekološko zemljo, ki je zmešana s posebnim gnojilom za boljšo rast in razvoj rastlin.